Mesto Zvolen v súvislosti s horúčavami prijalo viacero opatrení

27.07.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke hmlová brána na námestí, ktorá počas letných horúčav ochladí vzduch 27. júla 2022 vo Zvolene. FOTO TASR - Silvia Tannhauserová.

Zvolen 27. júla (TASR) – Mesto Zvolen prijalo v súvislosti s aktuálnou vlnou horúčav viacero opatrení. Verejnosť môže na schladenie využiť rozprašovacie brány na vodnú paru, samospráva tiež kropí ulice. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Martin Svatuška. Samospráva využíva hmlové brány, ktoré počas letných horúčav ochladia vzduch na zvolenskom námestí. Ochladzovanie vzduchu funguje na princípe vodnej pary.

"Hmla je dlhodobo nainštalovaná aj v priestoroch posedenia vo fun zóne," spomenul. Tento priestor na zvolenskom námestí organizuje pre ľudí počas leta športové a kultúrne podujatia, slúži tiež na oddych a premietanie filmov pod holým nebom. Podľa hovorcu mestská polícia i pracovníci obsluhujúci kamerový systém sa počas teplého počasia sústredia na kontrolu verejných priestranstiev.

"Aby mohli poskytnúť prvú pomoc v prípade kolapsov z horúčav," podotkol. Doplnil, že pre zmiernenie dosahu letných horúčav mesto v minulosti vybudovalo dve zelené strechy a niekoľko dažďových záhrad. "Tie dokážu zachytiť vodu, dažďovú alebo z polievania, a odparom robiť ovzdušie počas horúčav aspoň o málo znesiteľnejšie," poznamenal Svatuška.

Dodal, že na tento účel mesto pripravuje aj rekonštrukciu parku Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Hovorca spresnil, že po obnove budú funkčné opatrenia na uchovanie vody v prostredí. "Tým sa zlepší klíma na sídlisku v horúcom období," ukončil.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. - 28. septembra - Dni Ukrajiny v Košiciach

mestský park

21. – 24. septembra - Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Čičmany, kaštieľ

22. – 24. septembra - Vinobranie Pezinok

Tradičné oberačkové slávnosti s kultúrnym programom