Hrušovský lepník má od pondelka v EÚ chránené zemepisné označenie

26.07.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

 

Na snímke festival Hontianska paráda v obci Hrušov. Archív TASR.

Brusel 25. júla (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok schválila nové chránené zemepisné označenie (CHZO) zo Slovenska. Schválila ho pre "hrušovský lepník", ktorý sa vyrába v Banskobystrickom kraji, informuje spravodajca TASR.

Ide o okrúhly alebo polmesiacový koláč s priemerom 25 – 35 centimetrov, pripravený z kysnutého cesta zmiešaného s chlebovým cestom a zemiakmi, ktorý môže byť plnený alebo obložený a upečený v kamennej peci. Hrušovský lepník je rôznych druhov, môže byť slaný a plnený cesnakom alebo plnený kyslou kapustou, sladký a plnený lekvárom alebo poliaty zmesou tvarohu a zemiakov. Vyrába sa v Banskobystrickom kraji.

Pri príprave hrušovského lepníka je príprava cesta a plnky výlučne ručná. Charakteristickú vôňu a chuť získava hrušovský lepník prípravou kysnutého cesta a plnky a počas pečenia v kamennej peci.

Komisia pripomenula, že nové označenie špecificky slovenskej potraviny sa pridá do zoznamu 1588 už chránených poľnohospodárskych produktov z členských krajín EÚ a 27 doterajším chráneným produktom zo Slovenska. V roku 2022 Slovensko podalo žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu aj pre Bardejovský med/Med z Bardejova a pre Tokajské víno zo slovenskej oblasti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny