Vo vlnovom prúdení vznikol nad Popradskou kotlinou obrovský mrak

14.07.2022 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Na snímke obrovský oblak typu Altocumulus lenticularis, ktorý sa v stredu popoludní vytvoril nad Popradskou kotlinou. Vysoké Tatry, 13. júla 2022. FOTO TASR - Adriána Hudecová.

Vysoké Tatry 13. júla (TASR) – Nad Tatrami sa v stredu objavil obrovský mrak typu Altocumulus lenticularis, ide o oblak, ktorý vzniká pri vlnovom prúdení za horami. Fotografie zdieľalo množstvo ľudí na sociálnych sieťach, podľa meteorologičky aerologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu v Gánovciach pri Poprade Anny Pribullovej nejde o nezvyklý jav v Popradskej kotline. Oblaky takéhoto typu vznikajú, ak je prúdenie za horskou prekážkou zvlnené.

"Teraz nám tu prevláda severozápadný vietor, takže pri prúdení cez Vysoké Tatry sa vytvárajú takéto pekné oblaky. Zvyknú mať rôzne tvary, typické pre ne je, že vyzerajú ako šošovky. Vznikajú vo fáze vlny prúdenia, kde je vzdušný prúd vyššie ako okolité prúdenie a najmä keď je tam teplota pod rosným bodom, tak tam vzniká oblak. Typické pre ne je, že sa javia, že stoja na mieste, ale pritom s nimi súvisí prúdenie, pohyb vzduchu. Oblak sa drží len v časti vlny toho prúdenia," objasnila Pribullová. Oblak sa tiahol popoludní ponad celé Vysoké Tatry a bolo ho vidieť zďaleka, napríklad aj od Spišskej Novej Vsi, z obce Rakúsy, z východnej i západnej strany Tatier.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. október - Jablkové hodovanie v Bratislavskom kraji

9. október - Poďakovanie za úrodu - Dožinky v Liptove

Pribylina, Múzeum liptovskej dedin

9. október - Michalovská šarkaniáda

Zemplínska šírava, pláž pri Thermalpark