Bojnická zoo posilnila populáciu ohrozeného druhu horskej kozy

12.07.2022 | Trenčiansky kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Bojnice 12. júla (TASR) - Národná zoologická záhrada v Bojniciach posilnila populáciu ohrozeného druhu horskej kozy. V uplynulom období sa tam narodil samec markhura turkménskeho. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

"Ešte vlani sme do Národnej zoo Bojnice prijali dve mladé samice, ktorých predošlým domovom bola zoo v Olomouci. Samice sa hneď po príchode vynikajúco adaptovali a s naším samcom si okamžite sadli. To malo za následok posilnenie populácie tohto druhu," uviedol Procner. Markhur turkménsky je najväčším druhom horských kôz a vo voľnej prírode ide o kriticky ohrozený druh.

"Jeho postupné zabíjanie spôsobuje najmä ilegálny lov, keďže jeho rohy sú nesmierne cennou trofejou pytliakov," skonštatoval Procner. Najkritickejším obdobím v súvislosti s ubúdajúcou populáciou tohto druhu bol podľa neho rok 2015, keď jej počet nepresahoval 9700 jedincov na Zemi. "Vďaka zoologickým záhradám po celom svete sa však počet jedincov markhura turkménskeho stabilizoval a postupne naberá stúpajúcu tendenciu," dodal.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

30.september - Deň Paľa Bielika

Prvý ročník spomienkového podujatia v Kynceľovej

1.október - Bitka o Bratislavu 2022 - Prešporok 1620

Rekonštrukcia bitky o Bratislavu, Sad Janka Kráľa

2. október - Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Skalica, Námestie slobody