Jubilejný folklórny festival sa začne dražbou Jánošíkovej čiapky

11.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Na snímke 52. ročník festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. FOTO TASR - Pavol Ďurčo,2015.

Terchová 11. júla (TASR) – Dražbou repliky Jánošíkovej čiapky v jeho rodnej osade U Jánošov sa začne v stredu 27. júla program 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Na deviatich pódiách sa podľa šéfdramaturga festivalu Petra Cabadaja predstaví počas piatich dní vyše 1600 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Talianska a Ukrajiny. Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku akronym K.U.M.Š.T. (Kúzlo umenia modernosti šesťdesiatročnej tradície).

"Dlhodobo stabilné miesto majú v rámci dramaturgie samostatné detské programové bloky a program seniorských telies z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa býva divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní a tento rok odštartuje po päťdesiaty piaty raz. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií, za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta," uviedol Cabadaj.

Terchovský galavečer predstaví v piatok (29. 7.) folklórny výkvet Jánošíkovho kraja. "V celej kráse a majestátnosti oslávi terchovskú muziku, zapísanú v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V sobotnom (30. 7.) medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Česka, Talianska a Ukrajiny. Záverečné ´slovo´ bude opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému ľudovému orchestru a zboru," doplnil šéfdramaturg festivalu.

Jubilejný ročník vyvrcholí v nedeľu (31. 7.) originálnym predstavovaním furmanov a muzík, respektíve záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami Variácie silnej tradície. "Venovaný bude vlaňajšiemu zápisu prvku Jánošíkovská tradícia do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska," dodal Cabadaj. Hlavným organizátorom 60. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a mesto Žilina. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny