Veriaci si púťou na Zobor pripomenú patrónov Nitrianskej diecézy

11.07.2022 | Nitriansky kraj | Autor: TASR

Na snímke kláštorný komplex na nitrianskom Zobore a Kostol sv. Jozefa. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 14. apríla 2016.

Nitra 10. júla (TASR) - Slávnostnou púťou si veriaci aj tento rok pripomenú patróna Nitry, svätého Andreja-Svorada. Súčasťou púte bude aj svätá omša, ktorá sa bude konať 20. júla o 19. hodine pri ruinách Zoborského kláštora. Jej hlavným celebrantom bude nitriansky biskup Viliam Judák. Ako informovalo Biskupstvo Nitra, súčasťou programu bude aj pešia modlitbová procesia z mestského parku na Sihoti, ktorá sa začne o 17.30 h.

Púť sa koná pri príležitosti sviatku svätých Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí sú patrónmi celej Nitrianskej diecézy. Svätci sa po prvý raz spomínajú v Maurovej legende z roku 1064 až 1070. Svätý Andrej-Svorad žil v benediktínskom Kláštore svätého Hypolita na Zobore, ktorý vznikol v 9. storočí a bol prvým kláštorom v stredovýchodnej Európe. Úctu svätých mu priznali 16. júla 1083 v Nitre v Kostole svätého Emeráma, kde je i pochovaný. Je prvým svätým vyhláseným z územia Uhorska.

Beňadik bol žiakom svätého Andreja-Svorada. Pochádzal s najväčšou pravdepodobnosťou z územia Slovenska. Po smrti svojho učiteľa sa rozhodol bývať na Skalke pri Trenčíne, kde tri roky viedol veľmi prísny asketický život. Tu ho prepadli zbojníci, zviazali a hodili do rieky Váh. Aj jeho telo bolo pochované v katedrálnom chráme v Nitre.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny