V Múzeu slovenskej dediny predstavili turčianske tradície a remeslá

11.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

Martin 10. júla (TASR) - Remeslá, tradície a folklór Turca predstavili v nedeľu návštevníkom Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Turčianska nedeľa. Podľa organizátorky podujatia Zdenky Čerňanskej zo SNM prezentovali napríklad spracovanie dreva, výrobu korýt, tkanie ľanového plátna a tradičných kobercov na krosnách.

 "Ale aj tradičné turčianske zdobenie medovníkov či paličkovanú čipku, ktorú predstavilo občianske združenie Pôvabnica Turca. Návštevníci mohli prechádzať aj našimi objektmi a dozvedieť sa niečo viac o regióne Turiec," uviedla Čerňanská. Rodáčka z Blatnice Naďa Rybárová predvádzala tkanie, ktoré je jej záľubou. "Moji rodičia aj starí rodičia robili koberce, plátno, čiže mali krosná, snovadlá aj kolovraty. Pretože v Blatnici sa ako na každej dedine skoro v každom dome tkalo. Ja som to vedela už ako 23-ročná," povedala.

Do autentického turčianskeho repertoára sa návštevníci započúvali počas pásma Gajdošské piesne a tance z Turca v podaní folklórneho súboru Turiec. "Príbehy a povesti, ktoré bližšie predstavili región Turca, sa čítali v pošte z Necpál. Pre najmenších návštevníkov bola pripravená napríklad kolkáreň a rôzne detské hry," priblížila kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny