Staré Mesto a Ružinov budú v utorok rozhodovať o dodávateľovi tepla

27.06.2022 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Na leteckej snímke z 26. mája 2021 pohľad na bratislavskú mestskú časť Ružinov, uprostred Ružinovská, vpravo Ostredky a vľavo Pošeň. FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 27. júna (TASR) – V bratislavských mestských častiach Staré Mesto a Ružinov budú v utorok (28. 6.) miestni poslanci rozhodovať o dodávateľovi tepla. V prípade Starého Mesta ide o vypovedanie zmluvy súčasnému dodávateľovi, v Ružinove sa zmluva s doterajším dodávateľom končí. Vedenia oboch mestských častí navrhujú uzatvorenie zmluvy na 20 rokov so štátnou spoločnosťou MH Teplárenský holding (MHTH), s ktorou vyrokovali nižšie ceny tepla. Podľa štátneho holdingu je aktuálna cena tepla pre domácnosti v Ružinove o 20 percent vyššia ako súčasná cena MHTH, v Starom Meste až o 26 percent.

"Ak by sme dnes mali prenajaté sekundárne rozvody v Ružinove a v Starom Meste, tak po započítaní nevyhnutných nákladov na ich prevádzku a údržbu by cena tepla pre Ružinov klesla približne o 17 percent a pre Staré Mesto o 23 percent," konštatuje obchodný riaditeľ MHTH Vojtech Červenka.

Súčasťou ponuky pre obe samosprávy je trvalá garancia najnižšej ceny. Vyjadrenia MHTH sa však nepozdávajú skupine Engie, do ktorej patrí napríklad aj spoločnosť Termming, s ktorou chce rozviazať zmluvu Staré Mesto, či Prvá ružinovská spoločnosť. Skupina Engie najskôr vyzvala štátnu MHTH, aby nešírila nepravdy a nezavádzala. Tvrdí, že si to vyžiada zvýšené náklady pre všetkých aktuálnych koncových odberateľov aj v iných bratislavských mestských častiach. Najnovšie vyzvala listom poslancov Starého Mesta a Ružinova, aby o zmene dodávateľa nehlasovali bez súťaže. Návrhy sú v oboch prípadoch predkladané ako prípady hodné osobitného zreteľa. Takýto postup označuje za nevýhodný a pravdepodobne v rozpore s legislatívou.

"Súhrnne ide o kontrakty v hodnote štvrť miliardy eur na 20 rokov a postup oboch samospráv môže byť podľa dostupných podkladov s vysokou pravdepodobnosťou v rozpore so zákonom," konštatuje Engie s tým, že v prípade obídenia zákona hrozí pre Ružinov pokuta desať miliónov eur, pre Staré Mesto 2,5 milióna eur. Na margo toho štátny holding podotýka, že spoločnosť Engie svojimi výrokmi spochybňuje úmysel oboch mestských častí aj MHTH poskytnúť odberateľom nižšiu cenu tepla. Nepozdáva sa mu ani "vyhrážanie sa" miliónovými pokutami, ak by sa MHTH stal nájomcom rozvodov priamym hlasovaním miestneho zastupiteľstva.

"Systém spoločného zdieľania nákladov na teplo však považujeme za spravodlivý, solidárny a správny, čo je potvrdené dlhodobo najnižšou cenou nášho tepla v Bratislave," zdôraznil Červenka. Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová i starosta Ružinova Martin Chren riešenie situácie cez osobitný zreteľ obhajujú, Aufrichtová pripomína, že aj súčasný dodávateľ tepla bol vybraný práve takýmto spôsobom. Návrh na vypovedanie zmluvy odôvodňuje aj dlhodobou nespokojnosťou obyvateľov, s čím však Termming nesúhlasí a ubezpečuje, že každý relevantný podnet rieši. Podľa Chrena je končiaca sa zmluva nevýhodná, hovorí tiež o doterajšej absencii rekonštrukcie sekundárnych rozvodov.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny