R. Sermek: Vojna na Ukrajine výrazne ovplyvnila výsledky CoFoE

22.06.2022 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Na snímke vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek. V Bratislave 16. jjúna 2022. FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 22. júna (TASR) - Ruská vojenská invázia na Ukrajinu výrazným spôsobom ovplyvnila aj výsledky Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek, ktorý diskutoval o dosiahnutých odporúčaniach.

"Dá sa povedať, že v každej téme odporúčaní sa nejakým spôsobom vyskytuje zmienka o vojne na Ukrajine. Naozaj to tematicky ovplyvnilo také témy, ako je energetická bezpečnosť, ale aj hodnotové otázky," uviedol Sermek. Podľa neho si občania EÚ pre vojnu uvedomili výhody plynúce z členstva v prestížnom európskom klube a aj samotné hodnoty, na ktorých Únia stojí. V prípade konkrétnych odporúčaní občianskych panelov Sermek poukázal najmä na odporúčania v oblasti energetiky či zahraničnej politiky.

"Pre vojnu sa do odporúčaní dostala napríklad dosť výrazná zmienka o potrebe spoločnej európskej obrannej politiky," spresnil vedúci kancelárie EP na Slovensku. Sermek pri hodnotení výsledkov Konferencie o budúcnosti Európy poukázal aj skutočnosť, že nešlo o jedno podujatie, ale o ročný proces s celou sériou podujatí vo viacerých krajinách. Slováci dostali priestor aj v tematických občianskych paneloch. V každom z nich boli zastúpení približne štyria občania našej krajiny.

"Títo Slováci sa veľmi aktívne zapájali do práce tematických panelov, ktoré pripravili závery a tie sú aj súčasťou konečných odporúčaní," uviedol Sermek. Po roku priamych rokovaní s občanmi sa CoFoE skončila 9. mája 2022. Na záverečnom ceremoniáli v Štrasburgu predsedovia Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskej rady dostali od účastníkov CoFoE záverečnú správu obsahujúcu 49 širších návrhov a 326 individuálnych opatrení.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 10.júl - 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo

Kežmarok

9. júl - Oslavy 750. výročia obce Čičmany

Čičmany, penzión Kaštieľ, areál

10. júl 2. ročník festivalu Rock na Mlyne

Cífer, Jarná