V bani v Nižnej Slanej práce finišujú
Do rieky už vyteká čistejšia voda.

14.06.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Snímka zo schátralého areálu bývalých železorudných baní Siderit v Nižnej Slanej. Miesto v blízkosti, kde stála ťažná veža šachty Gabriela. Nižná Slaná, 6. júna 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta.

Rožňava 13. júna (TASR) – Záchranné práce v bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava, ktoré majú za cieľ prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky Slaná, pomaly finišujú. Dokončené sú približne na 80 percent a do rieky už z bane vyteká viditeľne čistejšia voda. Pre TASR to uviedol prednosta Okresného úradu v Rožňave Jaroslav Šíp.

"Vytekajúca voda už nie je taká kontaminovaná, je chladnejšia a má viditeľne menej výrazné sfarbenie," priblížil Šíp s tým, že slabšie sfarbenie je už viditeľné aj v samotnej rieke. Ako dodal, v najbližších dňoch budú vykonané aj laboratórne vyšetrenia vzoriek vody, ktoré by mohli preukázať i kvalitatívny rozdiel. V bani v Nižnej Slanej naďalej pokračujú záchranné práce, ktoré vykonáva Hlavná banská záchranná stanica.

Štátny podnik Rudné bane koncom minulého týždňa informoval, že vodu vtekajúcu do hlbších častí bane sa už podarilo odkloniť priamo na povrch. Podľa prednostu OÚ Rožňava by prvá etapa prác mala byť ukončená tento týždeň. Ako dodal, kompetentné orgány budú v rámci riešenia znečistenia rieky ďalej konať.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny