ŽSK nie je zapojený do štrajku ZMOS, neplánuje prestať plniť svoje kompetencie

20.05.2022 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) od štvrtka 19. mája 2022 vstúpilo do štrajkovej pohotovosti.  Na snímke vlajka bratislavskej mestskej časti Petržalka je stiahnutá na pol žrde pred miestnym úradom vo štvrtok 19. mája 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian

Žilina 20. mája (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) nie je zapojený do štrajkovej pohotovosti Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Pre TASR to v piatok potvrdila hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. Dodala, že neobmedzia komunikáciu so štátom, naopak, budú oveľa hlasnejšie žiadať, aby ich konečne začali brať partnersky. Zdôraznila, v tejto chvíli kraj neplánuje prestať plniť svoje kompetencie.

 "Je však nešťastné, ak nás vláda dostáva do situácie, keď sa samospráva stáva rukojemníkom medzi štátom a občanom. Chceme poskytovať kvalitné služby, ale bude problém ich zabezpečiť," povedala Lacová. Zdôraznila, že ŽSK podporuje zvýšenie reálneho príjmu rodinám. Podotkla, že sú za výhody, ktoré sú pre rodiny pripravené, lebo najviac sú zacielené na pracujúce rodiny.

"Je to veľká a dôležitá skupina spoločnosti, ktorá nebola dlhodobo podporovaná," podotkla hovorkyňa. Na druhej strane je podľa jej slov nešťastím, že táto téma, ale ani mnohé ďalšie, ktoré sa týkajú krajskej samosprávy nie sú dostatočne komunikované, pričom krajské samosprávy sú dlhodobo vyhodnocované ako najflexibilnejšie a najefektívnejšie inštitúcie. O ďalších krokoch a spoločných postojoch sa podľa Lacovej dohodnú na stretnutí predsedov samosprávnych krajov.

ZMOS vo štvrtok (19. 5.) vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. K takémuto kroku vyzvalo svoje členské mestá a obce. Reaguje tak na návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. Situáciu vyhodnotí združenie koncom júna. Ak sa nič nezmení, je pripravené vyhlásiť ostrý štrajk.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 10.júl - 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo

Kežmarok

9. júl - Oslavy 750. výročia obce Čičmany

Čičmany, penzión Kaštieľ, areál

10. júl 2. ročník festivalu Rock na Mlyne

Cífer, Jarná