Prvé komentované prehliadky na Pohronskej hradnej ceste budú tento víkend

20.05.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

Ilustračné foto: Archív TASR.

Zvolen 20. mája (TASR) – Prvé komentované prehliadky v lokalitách Pohronskej hradnej cesty sa začínajú tento víkend (21. a 22. 5.). V sobotu bude prehliadka hradu Šášov a v nedeľu kaštieľa v Žiari nad Hronom. Ako informuje Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, minulý rok využilo možnosť spoznávať hrady a zrúcaniny touto formou 325 návštevníkov.

"Na tento rok je pripravených 30 komentovaných prehliadok, pričom niektoré okrem zaujímavého výkladu odborníka a hradného pána v jednej osobe doplnia aj scénky historickej skupiny. Ponuku doplnia aj tri komentované prehliadky spojené s pozorovaním nočnej oblohy," priblížila. Na komentovaných prehliadkach hradov je unikátne to, že návštevníkom podávajú informácie najpovolanejší ľudia - odborníci, predsedovia združení na záchranu hradov alebo archeológovia či historici.

"Snažíme sa každý rok priblížiť návštevníkom formou komentovanej prehliadky aj lokality, ktoré nazývame zaniknutými hradmi. V týchto lokalitách s magickou atmosférou sú dnes už len reliéfne pozostatky hradov," priblížila Eva Macuľová zo zážitkovej kancelárie Banskobystrického kraja. Novinkou tejto sezóny je komentovaná prehliadka hradu Dobrá Niva, uskutoční sa 11. júna. Rovnako prvýkrát budú môcť návštevníci spoznať zaniknutý hrad Rudno. Jeho prehliadka je naplánovaná na 6. augusta. V ponuke sú komentované prehliadky aj ďalších zaniknutých lokalít.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 10.júl - 30. ročník festivalu Európske ľudové remeslo

Kežmarok

9. júl - Oslavy 750. výročia obce Čičmany

Čičmany, penzión Kaštieľ, areál

10. júl 2. ročník festivalu Rock na Mlyne

Cífer, Jarná