Už tento víkend 16. ročník polmaratónu Košice - Seňa.
Tradičná spomienka na dlhoročnú maratónsku obrátku v obci Seňa.

21.06.2018 | Košický kraj | Autor: TASR

Do 95. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach ostávajú ešte viac ako tri mesiace, známych je však už niekoľko noviniek. MMM získal od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) prestížne strieborné ocenenie Silver label, ktoré je podľa riaditeľa podujatia Branislava Koniara zároveň daňou za úspech. Tradičnou spomienkou na dlhoročnú maratónsku obrátku v obci Seňa bude počas najbližšieho víkendu 16. ročník polmaratónu Košice - Seňa.

"Je to akcia, ktorá má pomôcť propagácii behu v regióne a aj obci Seňa. Tá sa v roku 1988 ťažko zmierovala so skutočnosťou, že MMM sa už v nej nepobeží. Preto sme sa tam vrátili a myslíme si, že je to správny formát aj k tomu, aby sa naše organizačné tímy takto pracovne zakončili prvý polrok," uviedol Koniar. Štart podujatia je v sobotu 23. júna od 9.30 pri Dolnej bráne v Košiciach.

MMM bude tradične najväčšou bežeckou udalosťou v Košiciach. Prvá októbrová nedeľa bude patriť jeho 95. ročníku, tentoraz však už bude mať košický maratón aj nálepku IAAF Silver Label. Prestížnu cenu získal za dosiahnuté športové výsledky a komplexnú organizáciu podujatia. IAAF udeľuje tieto certifikáty na základe precíznych kritérií a po vlaňajšom stupienku je to pre MMM ďalší posun.

 "Hovorí to o tom, že musíme splniť mnoho kritérií, no tie nie sú pre nás také náročné. Ide napríklad o priamy televízny prenos, uzatvorená trať, časomery, bezpečnostný manuál. Potom však narazíme na športové nároky, ku ktorým patrí povinnosť mať na štarte minimálne šesť strieborných mužov a aj žien. U takých mužov je limit pod 2.12 hod., už žien 2.32 hod.," prezradil Koniar.

Nereálna však nie je ani cesta k zlatému certifikátu, keďže MMM už teraz spĺňa mnohé k tomu potrebné kritériá. Dôležité však je nájsť ďalšie finančné zdroje a do Košíc pritiahnuť ešte kvalitnejšie pole elitných bežcov v kategóriách mužov aj žien.

Podľa Koniara je súčasné strieborné ocenenie daňou za úspech podujatia. "Teší nás to, ale zároveň nás to zaväzuje pozývať vytrvalcov so štatútom strieborného alebo zlatého atléta. Preto máme zúžený výber elitných bežcov a zároveň sú rokovania s nimi náročnejšie. Nemusíme to urobiť, no prišli by sme o toto ocenenie. Medzi mužmi sú možnosti väčšie, ale elitných žien je menej. My však musíme mať 6 zlatých alebo strieborných aj mužov a aj žien."

Registrácia na 95. ročník MMM je spustená od februára a organizátori evidujú približne 15-percentný nárast záujmu v porovnaní s minulým rokom. "Teší nás, že rastú maratón i polmaratón, ktoré sú hlavné disciplíny a zároveň predstavujú akýsi lakmusový papierik záujmu o košický maratón." V roku 2017 sa na MMM predstavilo viac než 13.000 bežcov v rôznych disciplínach, v súčasnosti je zaregistrovaných už viac ako 5700 záujemcov.

K MMM patrí viacero projektov a jedným z nich je Po stopách maratónskych legiend. Košický maratón vzdá v roku 2018 poctu švédskemu vytrvalcovi Karlovi Gösta Leanderssonovi. Ten na MMM triumfoval v roku 1948 a v tomto roku uplynulo 100 rokov od jeho narodenia. "Komunikujeme so Švédskou atletickou federáciou a aj ich ambasádou. Boli by sme radi, keby niekto zo Švédska prišiel v jeho mene," netajil Koniar.

 Ani tentoraz nebude chýbať charitatívny program Bež so srdcom, ktorý každoročne pomáha trom rôznym inštitúciám. Tentoraz bude finančný obnos vygenerovaný počas MMM venovaný neziskovej organizácii Svetielko pomoci, občianskemu združeniu Podaj ďalej a Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Košiciach.

Košický maratón sa môže pochváliť aj lichotivým postavením v rebríčku portálu All Athletics. V európskom poradí je MMM na 12. mieste a v celosvetovom na 18. pozícii. Až za ním sa umiestnili maratóny vo veľkých metropolách ako Berlín, Madrid, Rím či Varšava.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

28. februára - Krňačky Chopok

3. ročník podujatia O Veľkú cenu Jasnej (28. - 29. februára)

28.februára - Winter Jazzfest Trnava 2020

5. ročník podujatia kultúrne centrum Malý Berlín

28. februára - Galavečer Športová osobnosť Košíc

Košice, hotel DoubleTree by Hilton