Gombaseckú jaskyňu po zimnej prestávke opäť sprístupnili verejnosti

01.04.2022 | Košický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto. Archív TASR.


Slavec 1. apríla (TASR) – Gombasecká jaskyňa v okrese Rožňava je po zimnej prestávke od piatku opäť prístupná pre širokú verejnosť. Na návštevníkov čaká i nový vstupný areál, ktorý zástupcovia Správy slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR koncom marca slávnostne otvorili pri príležitosti 70. výročia objavenia jaskyne. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková.

"V roku 2021 sme dobudovali a do prevádzky uviedli nový prevádzkový objekt vo vstupnom areáli pred jaskyňou. Slávnostné otvorenie vstupného areálu sme sa preto rozhodli spojiť s významným výročím objavenia jaskyne," uviedol riaditeľ SSJ Ján Zuskin s tým, že podujatie posúvali pre rôzne pandemické opatrenia.

Gombasecká jaskyňa sa nachádza na úpätí Silickej planiny a je súčasťou svetového prírodného dedičstva UNESCO. Patrí medzi ľahko dostupné no zároveň bohato vyzdobené sprístupnené jaskyne Slovenska. Gombasecká jaskyňa, typická najmä pre dlhé sintrové brká, bola objavená v roku 1951 skupinou dobrovoľných rožňavských jaskyniarov.

"Od októbra 1951 jaskyniari postupne prehlbovali riečisko potoka vytekajúceho z vyvieračky a znižovali výšku jeho hladiny. Prenikali čoraz hlbšie do podzemia a v dňoch 18. až 21. novembra 1951 objavili hlavné priestory jaskyne. Sprístupňovacie práce začali v roku 1953, jaskyňa bola pre verejnosť slávnostne otvorená 15. mája 1955," dodal historik SSJ Miroslav Kudla.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. - 25. septembra - Mestské trhy Poklady regiónu

Prešov, Hlavná ulica

24.september - Memoriál Romana Bencúra

Medzinárodné preteky horských služieb Jasná, Nízke Tatry

25.september - Michalský jarmok

Martin, SNM - Múzeum slovenskej dediny