V Topoli vzniká tradičný roľnícky dom
Bude v ňom remeselné centrum.

21.03.2022 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto: Archív TASR.

 Topoľa 21. marca (TASR) – Kópia pôvodnej zrubovej stavby z prelomu 19. a 20. storočia vzniká aktuálne v obci Topoľa v Sninskom okrese. Po osadení ručne štiepaných drevených šindľov a omietnutí bude slúžiť ako remeselné centrum. Zámer priblížiť súčasným generáciám pôvodnú architektúru a remeslá s ňou súvisiace sa občianskemu združeniu Košiar darí vďaka regionálnemu príspevku z programu podpory najmenej rozvinutých okresov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

„Tradičná kultúra našich predkov sa zachovala spevmi a tancami, pôvodná architektúra úplne vymizla a s ňou i remeslá s ňou spojené. Starí majstri vymreli, mladí sa ich neučili," ozrejmil za Košiar pre TASR Jaroslav Lechan dôvod výstavby drevenice. Keďže si podľa jeho slov remeslá zaslúžia úctu, zrubová stavba bude slúžiť ako remeselné centrum. Návštevníci sa tu budú môcť oboznámiť i sami si vyskúšať hrnčiarstvo, spracovanie slamy na strešnú krytinu, košikárstvo či výrobu drevených šindľov.

Stavba vzniká vďaka príspevku vo výške 61.000 eur od vlaňajška. Na výstavbe stien a stropných trámov sa podieľali štyria tesári, sú zhotovené bez klincov, tradičným rybinovým spojom. V najbližšom čase sa má realizovať šindľová strecha a tiež omietka. "Drevenica bude komplet v hlinenom kožuchu," doplnil Lechan s tým, že v lete by už mala slúžiť svojmu účelu.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny