Abovské folklórne slávnosti majú polstoročnicu 
Živou pozvánkou v mestskej  časti Košice-Kavečany pozývali folkloristi širokú verejnosť

18.06.2018 | Košický kraj | Autor: K.Mudríková

Abovské folklórne slávnosti majú polstoročnicu. Organizátori pripravili program, v ktorom sa predstaví vyše 380 účinkujúcich. Živou pozvánkou v sobotu v amfiteátri v mestskej časti Košice-Kavečany pozývali folkloristi širokú verejnosť na hlavný program jubilejného 50. ročníka festivalu. V upútavke sa predstavili ženská a mužská spevácka skupina Hradek z Košického Klečenova, Folklórny súbor Jahodná a Folklórny súbor Cerovina z Čerpotoku z Rumunska. 

„Bola to len malá ukážka toho, čo diváci uvidia v nedeľu (17.6.) na Abovských folklórnych slávnostiach Euro Folk Rozhanovce 2018 v Rozhanovciach,“ uviedla Katarína Končová, manažérka pre kultúrnu a osvetovú činnosť Kultúrneho centra Abova v Bidovciach.  

 

                

Nedeľňajší program sa začne o 10.30 h svätou omšou v rímskokatolíckom kostole, kde sa predstaví domáci Spevácky zbor Sedembolestnej Panny Márie. Potom sa o 13.30 h vydá obcou veľký svadobný sprievod folkloristov do areálu amfiteátra. Po slávnostnom otvorení 50. ročníka Abovských folklórnych slávností sa v pásme Svadzba na Above predstaví okolo 150 účinkujúcich z folklórnych skupín z regiónu Abova, ako Blancar z Nižného Klátova, Krasňanka z Krásnej nad Hornádom, Kavečianska z Kavečian, Klubovčanka z Čane, Bakšane a Bakšanske parobci z Kokšov–Bakše, Ľudová hudba Želiezko z Košíc a ďalší.

Priestor na pódiu dostanú aj detské folklórne súbory. Potom v pásme Prišľi do nas hosce vystúpia členovia FS Podpoľanec z Detvy a rumunský súbor Cerovina. Hlavným hosťom bude Poddukelský umelecký ľudový súbor z Prešova. Diváci sa môžu zapojiť do Školy tanca pod vedením tanečných pedagógov. 

Na slávnostiach nebude chýbať ulička remesiel. Verejnosť môže ochutnať regionálne špeciality. V areáli amfiteátra bude inštalácia výstavy Party v 21. storočí. Pre deti organizátori pripravili predstavenie Čert a Káča v podaní Dreveného divadla z Bratislavy a vozenie na koníkoch v areáli materskej školy. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

28. februára - Krňačky Chopok

3. ročník podujatia O Veľkú cenu Jasnej (28. - 29. februára)

28.februára - Winter Jazzfest Trnava 2020

5. ročník podujatia kultúrne centrum Malý Berlín

28. februára - Galavečer Športová osobnosť Košíc

Košice, hotel DoubleTree by Hilton