Banícke múzeum v Rožňave oslávi 120. výročie viacerými novinkami

19.01.2022 | Košický kraj | Autor: TASR

Na snímke Banícke múzeum v Rožňave. Archív TASR.


Rožňava 19. januára (TASR) – Banícke múzeum v Rožňave, ktoré je druhým najstarším múzeom na území Košického kraja, oslavuje v tomto roku 120. výročie svojho založenia. Pri príležitosti tohto jubilea pripravuje pre verejnosť viacero noviniek a programov. TASR o tom informoval manažér kultúry múzea Róbert Šimko.

"V jarných mesiacoch plánujeme sprístupniť nový prehliadkový okruh Banská doprava v Zážitkovom centre Sentinel. V rámci neho zároveň oficiálne predstavíme verejnosti nový nadrozmerný exponát, ktorým je banský nakladač PN 1700. Na mesiace máj a jún pripravuje múzeum odbornú konferenciu spojenú s vydaním zborníka, koncert v Andrássyho obrazárni a výstavu o svojej histórii a súčasnosti," priblížil riaditeľ múzea Pavol Lackanič.

Múzeum chce v rámci múzejno-pedagogických aktivít v najbližších mesiacoch osloviť aj mladšiu generáciu návštevníkov. Formou pravidelných rubrík o múzeu v online prostredí zas plánuje zaujať ostatné vekové skupiny. Novinkou v rámci ponuky múzea je i dioráma banskej štôlne Alexander, približujúca atmosféru práce v banskom prostredí, ktorá v Zážitkovom centre Sentinel pribudla minulý rok.

História Baníckeho múzea v Rožňave siaha do roku 1902, keď prvýkrát odznela oficiálna požiadavka na zriadenie Bansko-hutníckeho múzea v meste Rožňava. Výstavba účelovej budovy na prezentáciu baníctva a hutníctva bola ukončená v roku 1908, prvú expozíciu v nej múzejníci predstavili o štyri roky neskôr. V roku 1940 sa múzeum spojilo s Mestským múzeom v Rožňave, dnešný názov nosí inštitúcia od roku 1967.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

27. mája - Otvorenie Demovej kúpieľky

Najstaršia sauna na Slovensku, Šumiac

28 -29.mája - Šaffova ostroha

Festival ľudového tanca Dlhé Klčovo

29.mája - Detská nedeľa

Múzeum slovenskej dediny v Martine