Na jednej ulici V Giraltovciach sa pomyselne spájajú dva štáty 
Jednu časť Budovateľskej ulice volali Kórea a druhú Palestína.

26.05.2018 | Prešovský kraj | Autor: M.Černý

Staršiu časť ulice kedysi obyvatelia nazývali Palestína. Bolo to z dôvodu, že bola obkolesená bývalým kaštieľom, kúriou a menšími domčekmi, ktorých obyvatelia boli prevažne židovského pôvodu, preto tento názov,“ vysvetlil pre TASR historik Adrián Eštok.

„Po druhej svetovej vojne, približne v rokoch 1950 až 1953, keď prebiehala kórejská vojna, sa Budovateľská ulica rozšírila smerom na Bardejov a jej zadná časť dostala názov Kórea. Pamätníci si zdôvodňujú ten názov práve tým, že jednak sa to vybudovalo v tom čase a jednak, že to bolo celé také veľké stavenisko, na ktorom to vyzeralo ako po vojne,“ prezradil Eštok s tým, že dodnes tam stoja domy z 50-tych rokov.

Názov Kórea je podľa jeho slov zaužívaný dodnes. „Aj malé deti, keď idú do tejto časti Giraltoviec, tak povedia, že idem na Kóreu, starší obyvatelia dokonca aj v podobe na „Koreju“. Palestína už nie je názov, ktorý sa zachoval, je to už len pozostatok. Pamätajú si ho už len starší Giraltovčania,“ doplnil historik.

 

               

FOTO: Kostol svätého Cyrila a Metoda. Bol postavený na mieste bývalej kúrie, ktorej bránou sa vstupovalo do časti nazývanej Palestína z juhu, hlavnej ulice mesta. Giraltovce, 26. mája 2018. FOTO TASR – Maroš Černý.

Jednou z najstarších častí takzvanej Palestíny bol sirmaiovský kaštieľ a druhou časťou kúria v jeho susedstve. „Majer bol obkolesený menšími domčekmi, niečo ako v prípade Bratislavského hradu. Zo spomienok pani učiteľky Gamčíkovej, rodenej Seredayovej, viem, že jej rodičia boli učitelia. Otec bol riaditeľom evanjelickej ľudovej školy a matka pracovala na katolíckej ľudovej škole. Rozprávala mi, že v čase Slovenského štátu boli jedinou kresťanskou rodinou, ktorá žila v Palestíne,“ povedal Eštok.

 

              

FOTO: Pohľad na začiatok ulice, ktorú miestni v minulosti nazývali Palestína. Vľavo časť muriva oplotenia bývalého sirmaiovského kaštieľa. Giraltovce, 26. mája 2018. FOTO TASR – Maroš Černý.

Sirmaiovský kaštieľ bol v rokoch 1738 až 1739 zrekonštruovaný a rozšírený. Zaslúžil sa oň Tomáš Sirmai, ktorý si krátko predtým vzal za manželku Annu Máriu Medňanskú z významného uhorského rodu. „Na priečelí kaštieľa bola kamenná tabuľa s rodovými erbmi Sirmaiovcov a Medňanských. Zachovala sa, po revolúcii bola upravená a zrekonštruovaná. Momentálne sa provizórne nachádza v priestoroch mestského úradu,“ doplnil Eštok.

„Po druhej svetovej vojne, keď boli kaštieľ a kúria zdemolované, sa v týchto miestach postupne začali stavať rodinné domy a rôzne ďalšie budovy. Jednou z dvoch výrazných stavieb je základná škola, ktorú vybudovali niekedy v 60-tych rokoch. Bola postavená ako keby na základoch Palestíny a časti Na bráne. Ešte staršia budova, ktorá vznikla na mieste časti bývalej kúrie na začiatku druhej svetovej vojny, je výrazná dominanta Giraltoviec, a tou je rímskokatolícky Kostol svätých Cyrila a Metoda,“ dodal Eštok.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

31. marca - Veľkonočné trhy Rožňava, Rožňava

Námestie baníkov

1. apríla - Zásadný víkend - 10.000 stromov

Bratislava, aleja vedúca k Jarovskej bažantnici

2. apríla – 50 rokov sídliska Petržalka

Bratislava, Námestie hraničiarov