Geotermálny vrt v Čižaticiach zrealizujú za 1,9 milióna eur

22.07.2021 | Košický kraj | Autor: M.Holubčík

Geotermálny vrt pri Čižaticiach zrealizuje pre Košický samosprávny kraj (KSK) skupina dodávateľov - spoločnosť Rotaqua z Maďarska a Rhodes Slovakia, s. r. o. Verejné obstarávanie podľa zverejneného výsledku vyhrala s cenou 1.897.500 eur bez DPH.

Vrt s geotermálnou vodou na krajských pozemkoch neďaleko Košíc má podľa plánov slúžiť pre budúci akvapark. „Súťaž na realizáciu geotermálneho vrtu vyhrala slovensko-maďarská spoločnosť, s ktorou sme podpísali zmluvu a v najbližších dňoch jej odovzdáme stavenisko,“ uviedol v stredu pre TASR predseda KSK Rastislav Trnka.

Podľa zoznamu uchádzačov išlo v tendri o jedinú ponuku predloženú v danej lehote. Predpokladaná hodnota zákazky pri vyhlásení súťaže na začiatku marca bola 1.944.500 eur bez DPH.

„Verejné obstarávanie bolo náročnejšie aj z dôvodu, že na európskom trhu existuje iba niekoľko subjektov, ktoré realizujú takéto vrtné práce a majú dostupné kapacity v čase verejného obstarávania Košického samosprávneho kraja. Zároveň priebeh trhových konzultácií zdržala aj pandémia. Dobrou správou však je, že nevyhnutné administratívne úkony máme za sebou a po verejnom obstarávaní sa posúvame bližšie k samotnej realizácii vrtu, ktorý odhalí presnejšie informácie o prietoku či teplote vody pri Čižaticiach v okrese Košice-okolie,“ priblížil Trnka.

O bližších informáciách v súvislosti s postupom prác bude KSK informovať po nadobudnutí účinnosti zmluvy a odovzdaní staveniska zhotoviteľovi.

Krajské zastupiteľstvo v roku 2019 vyčlenilo na vrt z rozpočtu kraja 2,3 milióna eur. Trnka pôvodne avizoval začiatok prác ešte v roku 2020, celý proces prípravy však podľa neho zdržala pandémia ochorenia COVID-19.

Dĺžka trvania zákazky na geotermálny vrt je 180 dní. Vrt má slúžiť pre akvapark, ktorý by v lokalite vybudoval vybraný investor. Dôležité pritom budú hydrodynamické skúšky s informáciami o prietoku, teplote a chemickom zložení podzemnej vody.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23.-26.september - Amplión - Nový kabaret & pouličné umenie

Festival Banská Štiavnica

25.september - Deň hrania na hrade Modrý Kameň

Podujatie pri príležitosti Svetového dňa hrania

25.september - Čisté hory

Upratovanie Tatranského a Pieninského národného parku