V skanzene v Bardejovských Kúpeľoch môžu ľudia vidieť hrnčiarov pri práci

pred 5 dňami | Prešovský kraj | Autor: t

Klasický výpal v hrnčiarskej peci, tvorivé dielne i otváranie pece po výpale si môžu pozrieť návštevníci Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Od piatka do nedele (13. 6.) sa tam konajú Hrnčiarske dni.

"Bardejov sa hrdí bohatou hrnčiarskou minulosťou, ktorej ozveny sú v regióne citeľné dodnes. Asi najznámejšou osobnosťou z regiónu spojenou s výrobou hrnčiny je Ján Frankovič. Bol jedenástym pokolením hrnčiarskej rodiny a jeho nasledovníci sú v Bardejove a okolí dodnes aktívni. Časť z nich bude svoje majstrovstvo prezentovať aj počas Hrnčiarskych dní," uviedol etnológ Šarišského múzea v Bardejove Lukáš Jonov.

Návštevníci sa môžu v skanzene zoznámiť s prácou s hlinou, ktorú im priblížia členovia OZ Kreatívec, pozrieť si nakladanie hrnčiarskej pece, kochu i samotný proces vypálenia keramiky.

"Účasť prisľúbil aj majster ľudovej umeleckej výroby Tomáš Mihók. V nedeľu sa zasa pozrieme, ako výpal dopadol a otvoríme pec. Vypaľovať budeme redukčnou metódou takzvanú zadymovanú čiernu keramiku," dodal Jonov.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

18.jún - Bratislavské Hanusove dni

Záhrada Pálffyho paláca

19.júna - Odovzdanie obnoveného kaštieľa Rákócziovcov

Účasť prezidentov SR a Maďarska, Borša

19.júna - Konc jak živé

prehliadka ľudových rozprávačov a spevákov v Zohore