V lesoch východného Slovenska obnovili viacero studničiek

31.05.2021 | Košický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto:

V lesoch východného Slovenska v nedeľu symbolicky otvorili studničky, na Odštepnom závode Sobrance ich tento rok obnovili 16. Lesníci sa tak vracajú k tradícii starostlivosti o ne. TASR o tom informovala vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.

Každá studnička dostala svoje meno, ktoré sa nejakým spôsobom viaže buď na lokalitu alebo na osobu, pre ktorú je dôležitá. Všetky studničky umiestňovali na trasách a v lokalitách, ktoré vyhľadáva verejnosť. „Za spomenutie stoja studničky v lokalite Bačkovskej doliny a v blízkosti krásneho prírodného jazera Izra v Slanských vrchoch, ako aj v tajomných a starých bukových porastoch v okolí pohraničnej obce Ubľa. Niekoľko studničiek bolo umiestnených aj v blízkosti lesníckych a poľovníckych chát po celom území Odštepného závodu Sobrance,“ povedala jeho riaditeľka Lucia Miňová.

„Naše studničky sú umiestnené v tesnej blízkosti 'perly Vihorlatských vrchov' Morského oka. Je to hojne navštevovaná lokalita, chodia tam peší turisti, ale aj cyklisti. Verím, že studničky poslúžia v občerstvení počas celej turistickej sezóny,“ dodal vedúci Lesnej správy Remetské Hámre Martin Kráľ.

Debnárová pripomenula, že štátny podnik Lesy SR finančne podporuje aj tieto aktivity a už niekoľko rokov po sebe zamestnanci opravujú studničky v jednotlivých odštepných závodoch aj počas svojho voľného času. V rámci sobranského závodu vybudovali 16 studničiek celkovo za 2500 eur.

„Keďže sme sa stretli s veľkým množstvom pozitívnych ohlasov zo strany verejnosti, v obnovovaní studničiek chceme pokračovať aj naďalej,“ dodala s tým, že murované studničky sa nachádzajú aj na území Odštepného závodu Topoľčianky. Ide napríklad o Jelšovú studnička v pohorí Tríbeč, či Putifárov prameň pri Zubrej zvernici, kde je vybudované aj posedenie. Pozornosť si podľa jej slov zaslúžia aj pramene v Štiavnických vrchoch, množstvo studničiek vybudovali bývalí aj súčasní zamestnanci lesných správ Žarnovica a Ihráč.

Otváranie studničiek je jedným zo starých slovanských predkresťanských obyčajov v období Turíc. Podľa Lesov SR sa tradovalo, že človek, ktorý „otvorí“ aspoň jednu studničku, má byť počas nasledujúceho roka zdravý a zbavený bolestí hlavy.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom