Mesto Topoľčany pripravuje otvorenie bezpeňažného obchodu

27.05.2021 | Nitriansky kraj | Autor: P.Ivan

Topoľčianska radnica plánuje založiť bezpeňažný, takzvaný swapový obchod. Momentálne hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomohli s jeho prevádzkou.

Obchod má byť zriadený v priestoroch podchodu na topoľčianskej autobusovej stanici. „Bol by miestom, kde by občania mohli priniesť svoje staré oblečenie, prípade zverejniť inzerciu na kočík, hračky alebo iné potreby, a zadarmo si z neho vziať niečo, čo potrebujú,“ avizovalo mesto.

Magistrát uvažoval o otvorení bezpeňažného obchodu už vlani. „Našli sme vhodný priestor, zohnali vybavenie a aj nadšencov, ktorí by ho viedli. Pandémia nás však na jeseň zastavila a väčšine dobrovoľníkov sa situácia zmenila natoľko, že hľadáme znova. Potrebujeme ľudí, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie, fandia udržateľnosti a nájdu si aspoň štyri hodiny týždenne na to, aby pomáhali spojiť dopyt s ponukou a výrazne tak prispeli k redukcii textilného odpadu,“ informovala radnica.

Úlohou dobrovoľníkov bude prijímať tovar a pomáhať s jeho odovzdávaním na ďalšie využitie. Budú tiež robiť jednoduchú evidenciu a udržiavať poriadok. „b oznámil magistrát.

Tovar v bezpeňažnom swapovom obchode sa nekupuje, ale vymieňa. Ľudia doň môžu priniesť módne oblečenie, ktoré už nevyužívajú, a odniesť si domov niečo nové. Na swap sa okrem oblečenia využívajú aj hračky, rôzne doplnky či obuv.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny