Na Nitrianskom hrade pribudne vyhliadková terasa i oddychové zóny
Mesto má záujem zapojiť sa do projektu Biskupstva Nitra.

27.04.2021 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Hradný kopec v Nitre prejde rozsiahlou revitalizáciou. Jej súčasťou bude obnova chodníkov na severozápadnom svahu hradného kopca i protierózne opatrenia. Podľa vypracovanej projektovej dokumentácie budú na hradnom kopci vybudované verejné osvetlenie, vyhliadková terasa i oddychové zóny pre návštevníkov.

„Mesto má záujem zapojiť sa do projektu Biskupstva Nitra. Celkové náklady na projekt sú vyčíslené takmer na 700.000 eur. Radnica sa pokúsi získať zdroje na tento projekt z Integrovaného regionálneho operačného programu,“ informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Súčasný stav severného svahu hradného vrchu je nevyhovujúci, prívalové dažde poškodzujú existujúce chodníky a oporné múry. Potrebné protierózne opatrenia zahŕňajú zemné a výkopové práce, vyrovnanie terénu, odstránenie starých poškodených drevín a novú výsadbu, osadenie železobetónových stĺpikov a oceľových tyčí na výstuž betónu i drevené konštrukcie. V strmom teréne bude potrebné všetok materiál navážať ručne a jednotlivé práce vykonávať bez pomoci techniky.

Súčasťou obnovy chodníkov bude montáž nového turniketu, nové odpočívadlá pod jaskyňou i vyhliadka pod hradbami. Pribudne 27 stĺpov verejného osvetlenia i osvetlenie hradného kopca zo strany Podzámskej ulice.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina