Na košických trávnikoch pribudli cibuľové kvetinové pásy

19.04.2021 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

K mechanizovanej výsadbe cibuľovín pristúpila Správa mestskej zelene (SMsZ) Košice prvýkrát vlani, kvety v týchto dňoch postupne rozkvitajú. TASR o tom za SMsZ informoval Peter Sasák s tým, že efekt cibuľových kvetinových pásov v trávnikoch nebude jednorazovou záležitosťou.

Ako doplnok k ručne sadeným cibuľovým záhonom v roku 2020 mechanizovane vysadili 198.000 cibúľ 13 rôznych odrôd na ploche takmer 2500 štvorcových metrov. Súčet dĺžky týchto záhonov je takmer jeden a pol kilometra. „Cieľom bolo skrášliť priestory v meste, kde nie je možnosť inej výsadby, či už pre podzemné a nadzemné siete, alebo pre priestorové možnosti. Nenáročnosť cibuľovín nám umožnila výsadbu aj na miestach, kde by sa iné rastliny mali problém uchytiť,“ povedala riaditeľka SMsZ Marta Popríková.

Podľa nej je ďalšou z výhod cibuľových pásov to, že v lokalitách, kde boli vysadené, nemuseli zásadným spôsobom meniť spôsob starostlivosti o zelené plochy. Cibule zostávajú naďalej v zemi. Kvety nebudú brániť koseniu ani ďalšej údržbe trávnikov. „Kvetinový efekt by mal vydržať niekoľko rokov a mal by sa stupňovať. Veríme, že kvetinové pásy budú skrášľovať mesto celú svoju životnosť, pretože v niektorých lokalitách nám ich poškodzuje diviačia zver,“ dodala Popríková.

Záhony v trávnikoch pribudli napríklad aj v mestskom parku, v Parku Gudernova, Zuzkinom parku, na obratisku električiek Staničné námestie či na niektorých sídliskách.

SMsZ pripomenula, že tradičnou formou ručnej výsadby v meste obnovili aj ďalších 1700 štvorcových metrov záhonov s jarnými cibuľovinami. Medzi nimi aj záhon pri Pamätníku Medzinárodného maratónu mieru, kde bolo vysadených 2000 cibúľ tulipánov.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava