Sprejazdnili provizórne premostenie Hornádu
Medzi Kysakom a Veľkou Lodinou opäť jazdia autá.

19.01.2021 | Košický kraj | Autor: TASR

Dočasné premostenie rieky Hornád medzi obcami Kysak a Veľká Lodina (okres Košice-okolie) otvorili v pondelok popoludní pre vozidlá aj chodcov. Pôvodný most tam pre havarijný stav uzavreli v auguste minulého roka, pričom v októbri došlo k jeho zrúteniu do rieky.

Úsek sprejazdnili krátko pred 15.00 h. Vozidlá vrátane autobusov, záchranných zložiek a nákladných áut s hmotnosťou do 40 ton môžu po ňom jazdiť obojsmerne v jednom jazdnom pruhu s potrebou dať prednosť v jazde protiidúcim vozidlám. Vodiči museli predtým využívať zhruba 1,3 kilometra dlhú obchádzkovú trasu v blízkosti rieky cez osadu Sopotnica.

Mostné provizórium bude dovtedy, dokiaľ sa nezačne výstavba nového mosta. Budovali ho profesionálni vojaci zo Ženijného práporu Sereď spolu s hasičmi Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom. Prvky ťažkej mostnej súpravy poskytla okresnému úradu Správa štátnych hmotných rezerv SR. Ešte predtým v decembri Košický samosprávny kraj (KSK) zabezpečil odstránenie sutín z rieky a potrebné búracie práce na pôvodnom moste.

Ministri obrany a vnútra SR Jaroslav Naď a Roman Mikulec (obaja OĽANO) na mieste ocenili spoluprácu a súčinnosť všetkých zapojených zložiek vrátane štátnej správy a krajskej a obecnej samosprávy. Vojaci začali s prácami na premostení 4. januára.

"Bola to veľmi komplikovaná práca a vyžadovala si naozaj komplexnú súčinnosť a to sa naozaj podarilo. Je to veľká mostná konštrukcia, most, ktorý sme stavali v histórii SR prvýkrát. Ozbrojené sily budú pomáhať ľudom a ja som veľmi rád a hrdý na to, aký fantastickým spôsobom to urobili," povedal Naď.

Podľa starostky Malej Lodiny Adriány Fečkovej premostenie ušetrí vodičom až 20 minút. Poukázala pritom aj na to, že obchádzka okolo Hornádu predstavovala pre vodičov najmä v zimnom období či počas povodní aj značné riziko.

Samosprávny kraj aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu na výstavbu nového mosta. Celková rekonštrukcia mosta, ktorého časť sa 31. októbra zrútila do rieky Hornád, by mala stáť viac ako 1,7 milióna eur. "Niekedy v priebehu mesiaca apríl sa začne s výstavbou, trvať bude niekoľko mesiacov," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov