Pandémia zmenila správanie sa turistov v Košickom kraji
Tento rok padli aj rekordy.

19.10.2020 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Pandémia nového koronavírusu a s ňou súvisiace reštrikcie priniesli zmenu správania sa turistov a návštevníkov Košického kraja. V uplynulej letnej sezóne oproti minulým rokom dominovali individuálni návštevníci a rodiny s deťmi. Najvyššiu návštevnosť zaznamenali atrakcie v exteriéri, padlo aj niekoľko rekordov. Napriek tomu viacerým prevádzkovateľom atrakcií či poskytovateľom ubytovania chýba obdobie, počas ktorého mali zatvorené. TASR o tom informovala krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT).

Stopercentný nárast návštevníkov oproti rovnakému obdobiu minulého roka zaznamenala napríklad Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rekordy prelomila aj košická zoologická záhrada, ktorú v auguste v medziročnom porovnaní navštívilo viac o 233 percent ľudí. Nárast zaevidovala aj ZOO Spišská Nová Ves, v rovnakom mesiaci ju oproti vlaňajšku navštívilo o 31 percent viac turistov. Detská železnica Košice hlási počas uplynulej letnej sezóny 20-percentný nárast.

Zmena turistického správania sa prejavila aj pri výbere samotných dovolenkových destinácií. „Vidíme, že šancu dostáva v novom kontexte 'personalizovaná' turistika, teda cielené hľadanie nových nepoznaných miest a osobného kontaktu s ľuďmi, ktorí v týchto miestach žijú. Veľmi dobrým príkladom tohto javu je prebudenie záujmu o Gemer,“ uviedla výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

Podľa KRT k tomu prispeli aj mimoriadne turistické vlaky. Na Gemeri sa najväčšiemu záujmu tešil kaštieľ Betliar, Slavošovský tunel, Ochtinská aragonitová a Gombasecká jaskyňa, ktoré tiež počas leta zaznamenali nárast návštevnosti. Ľadový expres prepravil za krásami Slovenského raja viac ako 960 návštevníkov. Najčastejšou zvolenou destináciou cestujúcich na danej trase bola Dobšinská ľadová jaskyňa a technické pamiatky v Telgárte.

V oblasti Zemplína stúpla celková návštevnosť atrakcií vďaka Zemplínskej šírave. Turisti sa v tejto oblasti zdržiavali aj niekoľko dní, vyhľadávali najmä exteriérové atrakcie ako Morské oko, Beňatinu či Senianske rybníky, ktoré hlásia rekordnú sezónu. Ich návštevu turisti často spájali aj s návštevou hradu Vinné alebo Vinianskeho jazera, ktoré rovnako zaznamenali nárast počtu turistov.

Ako Lenka Vargová Jurková povedala, najmä počas augusta dokázali hostia naplniť takmer celú kapacitu v ubytovacích zariadeniach nachádzajúcich sa v prírode alebo jej blízkosti, skupinové výlety ubudli. „Na čom sa však prevádzkovatelia atrakcií alebo poskytovatelia ubytovania v rámci Košického kraja zhodli, je fakt, že aj napriek silnejšej letnej sezóne v niektorých prípadoch im výrazne chýba obdobie, počas ktorého boli zatvorení,“ dodáva KRT s tým, že nižšie tržby cítia aj v dôsledku absentujúcich početných návštev a turistov zo zahraničia.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina