Bojnický zámok sa rozsvieti na modro
Svetový deň povedomia o autizme.

02.04.2020 | Trenčiansky kraj | Autor: A.Moštková

Časť osvetlenia Bojnického zámku sa vo štvrtok večer rozsvieti na modro. Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice sa tak symbolicky pridá k Svetovému dňu povedomia o autizme. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková.

"Modrá symbolicky predstavuje farbu komunikácie. Práve v tejto oblasti majú ľudia s poruchami autistického spektra vo svojom živote najvýraznejšie problémy," uviedla Gordíková.

Autizmus je pervazívna vývinová porucha, ktorú charakterizujú predovšetkým nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Práve deficit v oblasti komunikácie spôsobuje často problémy s porozumením reči druhých. Úzko s tým súvisí aj následná neschopnosť nadväzovať vzťahy či prejavovať city. Sociálne väzby a ich zákonitosti vnímajú osoby s autizmom mnohokrát ako veľmi komplikované a neprehľadné. Aj preto je pre nich náročne porozumieť okolitému svetu.

 "Organizácia spojených národov vyhlásila 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme. Každoročne sa pri tejto príležitosti koná po celom svete množstvo osvetových projektov s cieľom zvýšiť povedomie o autizme a pomôcť autistom začleniť sa do spoločnosti. Ľudia sa obliekajú do modrej farby, pripínajú si modré stužky a významné budovy sa zahaľujú do modrého osvetlenia," dodala Gordíková.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29