Veľká noc v Pribyline
Múzeum liptovskej dediny tradičný kultúrno-spoločenský program.

01.04.2018 | Žilinský kraj | Autor: M.Siváková

Od 31. marca do 2. apríla medzi 10.00 až 15.00 hod. sú v múzeu pripravené ukážky remeselnej zručnosti ľudových výrobcov, škola zdobenia vajíčok a medovníkov či tvorivé dielne zamerané na prácu so včelím voskom, drevom a pletenie z prútia.

Vedúca Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku Anna Kolkusová pre TASR uviedla, že takýto program pripravujú vo veľkonočnom období a má dlhoročnú tradíciu. Vyzdvihla najmä originálnu výstavu kraslíc, ktorú návštevníci nájdu v priestoroch vozárne. „Spolu s kraslicami vystavujeme aj hrnčeky rôznych tvarov so všakovakými ornamentami,“ doplnila.

 

              

FOTO: Múzeum liptovskej dediny v Pribyline ponúka návštevníkom počas veľkonočných sviatkov tradičný kultúrno-spoločenský program s názvom Sviatky jari. Na snímke predajkyňa tradičných veľkonočných kraslíc 31. marca 2018. FOTO TASR - Miroslava Siváková.

Návštevníci skanzenu majú v tomto období možnosť obzrieť si veľkonočný strom a navštíviť školu zdobenia kraslíc či medovníkov. „Máme tu aj ukážku liptovskej kuchyne, kde varíme jarné polievky. Také, ktoré sa varili v ľudovej strave,“ priblížila. Program je pre skanzen ťažiskovým, v minulých rokoch ho navštívilo aj 4000 záujemcov.

Tradičná medovnikárka Ľubica Zaťková z Liptovského Mikuláša tvrdí, že každá žena, ktorá sa venuje pečeniu medovníkov, má svoj vlastný recept. Ona ten svoj objavila kedysi dávno v časopise a používa ho dodnes.

 „Všetko okrem múčky sa varí do spenenia. Potom sa masa nechá vychladnúť a primieša sa múka. Medovníky sú hneď jedlé, netreba čakať ako pri niektorých iných cestách,“ vysvetlila. Proces zdobenia medovníkov je zdĺhavý a náročný, no medovnikárka tvrdí, že všetko chce svoj čas. „Je to individuálne. Ja som sa naučila zdobiť tiež až postupom času a tréningom,“ dodala. Medovníky sú podľa nej výnimočné hlavne svojou vôňou, chuťou a surovinami, ktoré sa využívajú pri ich výrobe.

Program pribylinského skanzenu ponúka na Veľkonočnú nedeľu (1. 4.) aj vystúpenie Folklórneho súboru Liptov z Ružomberka. Akciu organizuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Liptovským múzeom v Ružomberku a Národopisným múzeom v Liptovskom Hrádku.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29