Do realizácie projektov chce Nová Baňa zapojiť aj obyvateľov
Mesto má ambíciu rekonštruovať základnú umeleckú školu.

21.01.2020 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Vodnáková

Pokračovanie už v rozbehnutých projektoch, ale aj nové investičné zámery či projekty na princípe dobrovoľníctva obyvateľov. To sú plány novobanskej samosprávy na rok 2020, ktorý je podľa primátora Novej Bane Branislava Jaďuďa z hľadiska nárastov príjmov iný ako roky predchádzajúce.

 V rokoch 2017 a 2018 totiž podľa jeho slov nárasty príjmov prevyšovali ich plánovaný objem. "V roku 2020 a aj v roku 2019 sme museli naplniť legislatívne nároky na strane nárastu tarifných platov zamestnancov verejnej správy, čo nám významným spôsobom odkrojilo z disponibilných zdrojov," zhodnotil Jaďuď. Zároveň to však podľa jeho slov neznamená, že je mesto bez týchto zdrojov.

Naopak, v pláne má viacero projektov, či už nové alebo tie, s ktorými už samospráva začala v predchádzajúcom období. "Dokončíme resty z roku 2019, nie je ich veľa, ale jedna z nich je dôležitá, a to oprava výpustného a výustného systému na tajchu, čiže tzv. mnícha. Myslím, že do leta to dokončíme úspešne," uviedol Jaďuď.

V minulom roku sa mesto zapojilo do projektu novobanských Mestských lesov s názvom Záhradný les. V rámci neho plánuje mesto zrekonštruovať budovu v areáli Zvoničky, ktorá je zanedbaná a pre svoj zlý stav aktuálne neplní svoju funkciu. Predstava samosprávy je taká, že na jej obnove sa budú podieľať dobrovoľníci z radov obyvateľov. "Takúto prvú dobrovoľnícku lastovičku máme za sebou v kultúrnom dome na Štáloch," podotkol Jaďuď s tým, že rovnakým spôsobom tam chcú dokončiť nebytový priestor.

Ďalšou témou, ktorej sa chce samospráva intenzívne venovať, je budovaniu Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti, keďže sa mesto zapojilo do aktuálnej výzvy. "Máme ambíciu rekonštruovať základnú umeleckú školu a budeme robiť všetko preto, aby sme získali externé zdroje tak, ako musíme cez externé zdroje zabojovať o možnosť výstavby športovej haly," poznamenal primátor. V tomto prípade má už mesto vypracovanú urbanistickú štúdiu. Realizácia projektu je však podľa Jaďuďa podmienená externými zdrojmi, keďže rozsah investícií presahuje kapacity mesta.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava