Vo Fándlyho fare je výstava 30 rokov od Nežnej revolúcie v Seredi
Pripomíname si výročie Nežnej revolúcie

06.11.2019 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Súčasťou podujatí v Seredi k 30. výročiu Nežnej revolúcie je utorkové otvorenie výstavy v Mestskom múzeu – Fándlyho fare. Seredčania si budú môcť do konca januára pozrieť podľa vedúcej múzea Márie Dikovej archívne dokumenty o založení Verejnosti proti násiliu (VPN) a jej aktivitách v Seredi.

Na stredu 6. novembra od 17.00 h pozýva popritom radnica obyvateľov na Námestie republiky na celomestské podujatie s workshopmi obchodnej akadémie, koncertom nitrianskej kapely Dany M, multimediálnym dielom vytvoreným občianskym združením (OZ) TRAKT s názvom Sloboda nie je samozrejmosť.

Podujatie bude pokračovať o 18.00 h na mestskom úrade (MsÚ) prednáškou historika a spisovateľa Tomáša Kluberta z Ústavu pamäti národa a premietaním zostrihu udalostí v Seredi, ktoré sa zachovali v archíve priamych účastníkov udalostí. Na námestí je v tomto týždni inštalovaná aj putovná výstava Trnavského samosprávneho kraja o významných momentoch novembrových udalostí roku 1989.

Výstava v múzeu vznikla v spolupráci so Slovenským národným archívom v Bratislave, archívom v Šali a OZ Vodný hrad. "Je rozdelená do dvoch častí, uviedla kurátorka výstavy Diková. Popri posteroch o dianí v centrách prináša dokumenty viažuce sa priamo na Sereď. "Sú to rôzne vyhlásenia, plagáty, fotografie, vizitky a visačky organizátorov revolučných zhromaždení, tiež dobová tlač. Niektoré vystavené dokumenty sú zo zbierky mestského múzea, ale vo väčšej miere sú zo súkromných zbierok," uviedla Diková, ktorá na výstave spolupracovala s Evou Kavoňovou z MsÚ. Garantmi výstavy sú Eva Vrabcová a Rastislav Petrovič.

Súčasťou bude i premietanie videozáznamov z verejných zhromaždení VPN a generálneho štrajku v Seredi. "Videozáznamy, pôvodne uložené v S-klube mladých, sa zachovali, v tomto roku boli zdigitalizované fotografom Vladimírom Klčom," uviedla Diková.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny