V Zlatých Moravciach si dožinkami pripomenú ukončenie žatevných prác 
Dožinkový veniec bude symbolicky odovzdaný gazdovi 15. augusta.

06.08.2019 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Pobočka Nitrianskeho múzea - Mestské múzeum v Zlatých Moravciach si Dožinkovými slávnosťami pripomenie ukončenie žatevných prác. Slávnostná atmosféra odovzdávania dožinkového venca, spievanie dožinkových piesní a vôňa makových periek či šúľancov sa bude šíriť na nádvorí Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach 15. augusta.

Dožinkový veniec bude symbolicky odovzdaný gazdovi podľa tradícií za sprievodu dožinkových piesní. Atmosféru šiesteho ročníka slávností spríjemní vystúpenie SSk Zlatomoravčianka a manželia Turboví z Nitry,“ informovala hovorkyňa Ponitrianskeho múzea Ľubica Packová-Zahradárová. 

Dožinky sú slávnosťou po ukončení žatvy. V minulosti sa počas nich vykonávali rôzne magické úkony, ktoré mali zabezpečiť dobrú úrodu v nasledujúcom roku.

Rozmnožovaciu schopnosť obilia symbolizoval dožinkový veniec, ktorý sa plietol z prvých a posledných klasov. Neskôr dožinkové slávnosti nadobudli ďakovný charakter. Hospodárovi sa poďakovalo a slávnostne mu bol odovzdaný žatevný veniec a nasledovala hostina. V posledných desaťročiach došlo k inovácii pletenia i obohateniu tvarov žatevných vencov, ktoré sa odovzdávali predsedom družstiev, alebo sa niesli pri príležitosti celoštátnych dožinkových osláv.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

25.januára - Deň otvorených dverí

Filozofickej fakulty UK Bratislava

26.januára - Ľadová Morava

Plávanie Slovenských ľadových medveďov v rieke Morava

26.januára - Cestou necestou

Cestovateľský festival v popradskom kune Tatran