Na Turčianskej harmonike sa predstaví vyše 40 muzikantov 
V Martine privítajú harmonikárov z celého regiónu.

09.07.2019 | Žilinský kraj | Autor: M.Jaroš

Muzikanti z Turca, Kysúc, Oravy a horného Považia sa predstavia v nedeľu 14. júla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Turčianska harmonika. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že v programe od 10.30 h sa predstaví viac ako štyridsať účinkujúcich rôznych vekových kategórií. "Návštevníci budú mať možnosť spoznať a vypočuť si známych i menej známych heligonkárov, ktorí hrávajú pre potešenie seba či svojich priateľov. A dobre sa s nimi zabavia v krásnom prostredí najväčšieho múzea v prírode na Slovensku," uviedla Kiripolská.

"Hrou potešia noví aj skalní domáci a hosťujúci hráči, ktorí nechýbali ani na predchádzajúcich ročníkoch Turčianskej harmoniky. Predstavia sa tiež početnejšie zoskupenia ako Moštenskí pajtáši, Zborovskí heligonkári, Detský folklórny súbor Belanček z Bieleho potoka pri Ružomberku, Nitrianska heligónka či Heligonkári z Prečína. V doobednom pásme vystúpia domáci turčianski muzikanti, v popoludňajších hodinách sa predstavia hostia," doplnila Kiripolská.

Súčasťou podujatia bude aj výstava Turčianska harmonika vo fotografii, venovaná predchádzajúcim ročníkom tohto podujatia. "Spomienky zachytené fotoaparátom sú zložené zo snímok Anny Thomkovej-Baranovej, Milana Rooba a fotoarchívu SNM v Martine. Zároveň sa uskutoční malá škola hry na heligónku, spojená s výkladom histórie hry na tomto hudobnom nástroji, jeho konštrukcii a tradícii v slovenskej ľudovej hudbe," uzavrela Kiripolská.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava