Noc literatúry v Trnave bude mať nový model
Texty budú čítať herci. 

20.05.2019 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Štafetu organizovania Noci literatúry v tomto roku v Trnave prevzalo v jej šiestom ročníku Divadlo Jána Palárika (DJP). V stredu 22. mája od 17.30 h budú herci čítať verejnosti úryvky z kníh európskych autorov. Pútnici za literatúrou môžu takto navštíviť šesť miest – Knižnicu Juraja Fándlyho, radnicu, Synagógu - Centrum súčasného umenia, divadlo, kultúrne centrum Malý Berlín a kaviareň Spiegelsaal.

"Tohtoročný model Noci literatúry chceme viac priblížiť ostatným mestám na Slovensku i v Európe,“ povedala pre TASR koordinátorka podujatia Ivica Franeková z DJP. V Trnave predtým putovala celá skupina účastníkov spolu z miesta na miesto, a tam vždy odznelo jedno čítanie. "Teraz je to tak, že na jednotlivých stanovištiach budú čakať čítajúci a štyrikrát v rozmedzí hodiny a pol prečítajú tým, ktorí prídu, úryvky z čerstvých slovenských prekladov literárnych textov európskych autorov a autoriek, ktoré sú aktuálne na pultoch kníhkupectiev spojené s témou pamäť centrálnej Európy," informovala.

Po pätnásťminútovom čítaní bude priestor na presun. Na každom z miest návštevníci získajú brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, a tiež dostanú do nej pečiatku. "Ak ich zozbierajú všetkých šesť – za každé miesto čítania jednu - majú možnosť zapojiť sa do losovania o knižné tituly, ktoré sa na Noci literatúry v Trnave čítajú aj s podpismi od jednotlivých čítajúcich," dodala Franeková.

"Verní tradícii štartujeme v knižnici o 17.30 h slávnostným otvorením za účasti zástupcov spoluorganizátorov. Rovnako tradične sa tam prvého čítania o 18.00 h zhostí pravidelný a čestný hosť trnavskej Noci literatúry Bohumil Chmelík," uviedla Franeková.

V knižnici odznie úryvok z knihy nemeckého autora W. G. Sebalda Vysťahovalci, účinkovať tam bude aj Tibor Vokoun. Na radnici to bude Smrť v bunkri Rakúšana M. Pollacka (číta Vladimír Jedľovský a Pavol Tomašovič), Cestu tieňmi M. diLascia z Talianska prečíta v synagóge Petra Blesáková, Česko zastúpi v Malom Berlíne kniha M. Švehlu Magor a jeho doba v podaní Braňa Mosného, Poľsko P. Wilk s Poznávacími znameniami v podaní Tatiany Kulíškovej v kaviarni a v divadle urobia záver Juraj Bielik a Ingrida Baginová Hranicou maďarského autora G. Dragomána. 

Iniciátorom a hlavným garantom celoeurópskeho literárneho sviatku sú České centrá v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Noc literatúry je medzinárodný projekt. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku.