Pod vzácnym dubom v želiezovskom parku sedávali Sacher aj Schubert 
Seriál TASR o zaujímavostiach v slovenských obciach a mestách.

08.04.2019 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Pod vzácnym dubom letným v parku v Želiezovciach sedával hudobný skladateľ Franz Schubert i autor legendárneho viedenského dezertu Franz Sacher. Dvadsať metrov vysoký strom má obvod kmeňa 570 centimetrov a je starý 350 rokov. Stojí v centrálnej časti parku v blízkosti kaštieľa, ktorý v 80. rokoch 18. storočia postavila rodina Esterházyovcov.

Tri vzácne duby, ktoré stoja v parku dodnes, vysadil Johann Carl Esterházy pri príležitosti narodenia svojich detí Márie, Karolíny a Alberta. Pod najväčším z dubov trávila grófska rodina voľný čas a množstvo rodinných fotografií je práve spod tohto duba. Častými hosťami tu býval Franz Sacher, ktorého v roku 1842 ako mladého židovského chlapca pozvala grófka do Želiezoviec z Viedne, rovnako ako hudobný skladateľ Franz Schubert, učiteľ hudby grófskych dcér. 

 

                             

Schubert strávil v Želiezovciach päť mesiacov v júli 1818 a svoju návštevu si zopakoval o šesť rokov neskôr. Počas svojho pobytu tu skomponoval niekoľko piesní. Práve v parku, ktorý v minulosti niesol jeho meno, údajne vznikli obľúbené Nemecké tance a cyklus Krásna mlynárka. „Krásna mlynárka bola pravdepodobne inšpirovaná kontaktom s rodinou mlynára vo Veľkom Peseku, no nie je to stopercentne potvrdené," povedal riaditeľ múzea v Želiezovciach Pavel Polka.

Vzácny dub v parku nebol v minulosti najstarším a najväčším stromom v Želiezovciach. Starší Želiezovčania dodnes spomínajú na vyše 700-ročný dub, ktorý bol v meste do roku 1934. „Tento dub bol zvnútra spráchnivený. Gróf ho nechal vyčistiť a vnútri tak vznikla jedna miestnosť, ktorú postupne zväčšovali. Vnútri miestnosti bol malý stôl, okolo neho lavice na sedenie. V 19. storočí dokonca osadili na tento dub dvere, zvonka ich obložili kôrou," povedal Polka.

Do „dreveného kaštieľa", ako miestni strom volali, sa pohodlne zmestilo až 12 ľudí. Miestnosť v strome s obľubou využívali príslušníci rodu Esterházyovcov na poľovnícke stretnutia a menšie rodinné oslavy. Starý dub sa zvalil počas búrky v roku 1932. Grófka Ernestína Coudenhoveová zakázala strom spracovať, domnievala sa, že i tak bude pre ľudí príťažlivou atrakciou. Zrútený kmeň vydržal len dva roky, v roku 1934 ho ktosi podpálil.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

4.júna - 100. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy

Séria podujatí v Brezovej pod Bradlom

4.júna - Jubilanti 2020

Sprístupnenie výstavy J. Jakobyho, Šarišská galéria Prešov

6.júna - Otvorenie letnej turistickej sezóny na Liptove

Liptovský Mikuláš, areál vodného slalomu