Mesto Liptovský Mikuláš chce chrániť životné prostredie
Jedlá a nápoje budú na podujatiach podávať v obaloch z bioplastov.

04.04.2019 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Čerstvé jedlá a nápoje budú na podujatiach v Liptovskom Mikuláši podávať v jednorazových obaloch z kompostovateľných bioplastov. Použitie iných obalov bude zakázané. Všeobecne záväzné nariadenie platné od 18. apríla tohto roku schválili liptovskomikulášski mestskí poslanci na ostatnom rokovaní.

Cieľom zavedenia nariadenia je minimalizovať spotrebu klasických plastových obalov najmä počas veľkých podujatí, ktoré organizuje mesto. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej z nich pochádzajú tony plastového odpadu. „V tomto roku začneme Stoličnými dňami. Týkať sa to ale bude všetkých podujatí a predajov na trhových miestach. Dotkne sa to aj obyčajného ambulantného predaja z prenosných stánkov s občerstvením, ktoré sú súčasťou aj menších podujatí v meste,“ uviedol Gabriel Lengyel z mestského úradu.

Používať bude možné len takzvané bioplasty PLA, ktoré sú kompostovateľné a rozložiteľné bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Na túto povinnosť bude nadväzovať nový systém zberu a triedenia odpadov. „Na podujatiach budú obyvateľom k dispozícii kontajnery určené na vyhodenie výlučne tohto odpadu. Zo špecializovaných kontajnerov pôjde do kompostárne. Separovať ho budú povinní aj predajcovia,“ priblížila hovorkyňa s tým, že používanie bioplastov budú kontrolovať príslušníci mestskej polície.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava