Obec Kľak chce pokračovať v obnove miestneho pamätníka 
Pamätník od Jána Hučku pochádza z roku 1959.

14.01.2019 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Vodnáková

Po čiastočnej obnove Pamätníka fašistami umučených občanov a partizánov nachádzajúceho sa v obci Kľak realizovanej v roku 2016, by chcela miestna samospráva pokračovať aj v jeho ďalšej obnove. 

"Máme projekt na revitalizáciu pamätníka, ktorý sme už sčasti aj rekonštruovali. Potrebujeme ešte dokončiť oplotenie pamätníka a zrekonštruovať vonkajšie plochy," poznamenal starosta Ľuboš Haring s tým, že prostriedky na tento účel chcú žiadať z úradu vlády. 

Pri poslednej oprave pamätníka vymenili tabule, zreštaurovali reliéf pamätníka a sochu, kúpili nové stožiare na vlajky, pamätník očistili a impregnovali. 

Pamätník fašistami umučených občanov a partizánov od Jána Hučku pochádza z roku 1959. Dielo pripomína udalosti "Krvavej nedele" 21. januára 1945, keď bol Kľak za pomoc partizánskym skupinám pôsobiacich v pohorí Vtáčnika počas SNP úplne vypálený a zavraždených bolo 84 občanov. Za obeť padla aj vedľajšia obec Ostrý Grúň, aj tú nemecká jednotka Edelweiss vypálila a zavraždila 64 jej obyvateľov.

Tieto udalosti si v obciach pripomínajú aj tento rok a to v nedeľu 20. januára. Ako vždy podujatie sa začne svätou omšou za obete vypálenia, pokračovať bude sprievodom od kultúrneho domu v Kľaku k pamätníku, kde budú nasledovať príhovory a kladenie vencov. Potom sa sprievod presunie do vedľajšej obce Ostrý Grúň.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom