V Šamoríne otvorili putovná výstava Žitnoostrovských pasteliek 2018 
Za 19 rokov sa existencie prihlásilo viac ako 33.000 účastníkov.

18.12.2018 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

V Mestskom kultúrnom stredisku v Šamoríne bude do 28. decembra sprístupnená výstava Žitnoostrovské pastelky 2018. Koná sa pod gesciou Žitnoostrovského osvetového strediska (ŽOS) v Dunajskej Strede.

Ako pre TASR uviedla odborná metodička ŽOS Dagmar Madarásová, je to putovná výstava pre deti predškolského veku. "Ide o medzinárodnú výstavu, vernisáž bola 1. júna. Časť z výstavy putuje po jednotlivých mestách. Napríklad trikrát bola v Győri a ako posledná je v Šamoríne. Snažíme sa inštalovať obrazy, ktoré sú zo Šamorína alebo okolia," dodala. Takáto súťaž nemá podľa nej na Slovensku obdobu, nakoľko podobné súťaže nemajú medzinárodný charakter a väčšina z nich je zameraná na staršie deti.

Do januárovej uzávierky XIX. ročníka Žitnoostrovských pasteliek prišlo pred letom 1622 obrázkov z celého Slovenska, ale aj Poľska, Srbska, Českej republiky, Maďarska, Bulharska, Ruska, Kazachstanu, Hongkongu i Bangladéša. Odborná porota so zahraničným zastúpením pracovala pod vedením Bohumíra Bachratého a vybrala 50 rovnocenných víťazov.

Pôvodná celoštátna súťaž Žitnoostrovské pastelky sa koná od roku 1996, neskôr sa stala medzinárodnou v rámci Európy. Posledných osem rokov je už transkontinentálnou súťažou. Do devätnástich ročníkov sa  prihlásilo viac ako 33.000 účastníkov z devätnástich krajín sveta.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina