Drevené plastiky na cintoríne v Kechneci 
Pribudlo oplotenie čelnej strany cintorína.

19.11.2018 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

Betlehem v Kechneci v okrese Košice-okolie doplnia ďalšie drevené plastiky v životnej veľkosti. Ako pre TASR povedal starosta Jozef Konkoly, v tamojšom dome smútku zároveň pribudli reliéfy. V obci je spolu približne 50 rezbárskych diel. Väčšina z nich je umiestnená na cintoríne, ktorý má aj nové čelné oplotenie za približne 15.000 eur.

Dvaja pastieri a traja anjeli budú súčasťou betlehema, ktorý obec každý rok pred adventným obdobím premiestňuje z celoročnej galérie umeleckých diel na cintoríne do centra obce. Kúpna cena nových figurín spolu s reliéfmi Ambraháma a Golgoty bola spolu 4170 eur. Autorom je drevorezbár Ján Palko zo Štiavnika pri Žiline, ktorý na reliéfe Golgoty pracoval viac ako rok.

„Radi narábame s drevnou hmotou, lebo je blízka každému človeku. Bez ohľadu na vierovyznanie sa snažíme vzdať úctu a poukázať, že nikto nie je viac a nikto nie je diskriminovaný. Chceme, aby o neho bolo dôstojne postarané aj na večnom odpočinku,“ povedal Konkoly s tým, že domu smútku aj cintorínu chceli dať myšlienku.

„Teraz sme urobili aj hlavné oplotenie z čelnej strany, tiež má obrovskú výpovednú hodnotu. Stvárňuje tvorenie sveta a rôznych svätcov, ktorí svojím pôsobením šírili viac-menej dobro pre veriacich aj neveriacich a boli odmenení potrestaním,“ uviedol s tým, že väčšinu prác robili svojpomocne. „Plot nie je na rok alebo dva, ale na desiatky rokov. Už som spokojný, lebo to staré oplotenie ma ťažilo. Sú tu ešte podzemné krypty - staré hrobky, ktoré chceme dať do poriadku. A ešte sme nepovedali posledné slovo, budeme pracovať aj na kvetinovej výzdobe,“ uviedol.

„Hovorí sa, že keď chceš vedieť, kto riadi obec, choď na cintorín. Ešte je čo robiť, ale už aj tá obec naberá kontúry, ako by to malo byť,“ dodal staronový starosta, ktorý je na čele obce od roku 1990.

Na cintoríne v Kechneci vznikli prvé drevené plastiky v nadživotnej veľkosti v roku 2004. Keďže neodolali poveternostným podmienkam, o desať rokov ich nahradila celoročná galéria umeleckých diel s námetmi zo života obce. Pribudol aj altánok, pod ktorým je umiestená séria drevorezbárskych diel s vianočnou aj veľkonočnou tematikou, ku ktorému vedie alej 14 dvojstranných reliéfov. Kým z jednej strany zobrazujú krížovú cestu, z tej druhej sú znázornení vierozvestcovia, vladári, košickí mučeníci aj apoštoli.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1.decembra - Trh regionálnych výrobcov

Odovzdávanie certifikátov Regionálny produkt Horehronie, Brezno

1. decembra - Vianoce v čipke

Vernisáž výstavy Trebišov

1. decembra - Krása slovenského ľudového odevu

Vernisáž výstavy Považská Bystrica