V Nitre pribudne nový verejný defibrilátor
Zakúpil ho Rotary Club Nitra a slávnostne bude odovzdaný do užívania 14. februára.

13.02.2018 | Nitriansky kraj | Autor: Ján Lašák

Slávnostné odovzdanie sa uskutoční počas tradičného podujatia Valentínska kvapka krvi v obchodnom centre Max. Verejný srdcový defibrilátor je vhodný pre profesionálne i laické použitie. Prístroj je konštruovaný tak, aby ním dokázal zachrániť život aj bežný človek bez zdravotníckeho vzdelania, pretože vedie záchrancu krok za krokom zvukovými povelmi.

"Defibrilátor je schopný bezchybne automaticky analyzovať elektrickú činnosť srdca prostredníctvom elektród nalepených na hrudník postihnutého a pokiaľ je to vhodné, odporučí podanie elektrického výboja," uviedla prezidentka Rotary Clubu Nitra Anna Havranová.

Ako doplnila, Rotary Club umiestnil jeden verejný defibrilátor už koncom roka 2016 v obchodnom centre Mlyny. "Teraz pozývame verejnosť na slávnostné odovzdanie druhého prístroja. Konať sa bude 14. februára o 10. hodine. Budú pri tom asistovať odborníci zo Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby a zo Slovenského Červeného kríža. Vysvetlia jeho jednoduchú obsluhu a použitie a zároveň umožnia prístroj vyskúšať laickej verejnosti. Sledovanie a nácvik použitia defibrilátora možno spojiť s darovaním krvi, ktoré bude v priestoroch nákupného centra," dodala Havranová.

autor: TASR