V múzeu hodín v Budimíre zaujmú najmä obrazové a vežové hodiny 
Múzeum historických hodín v kaštieli v Budimíre v okrese Košice-okolie najčastejšie navštevujú Slováci, v tomto roku v ňom zaznamenali aj veľa turistov z Českej republiky. 

28.08.2018 | Košický kraj | Autor: D. Semanová

Do expozície Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach zavítajú tiež Poliaci a zaevidovali i návštevníkov z Francúzka. Podľa slov lektorky kaštieľa Jarmily Janitorovej zaujmú najmä obrazové a vežové hodiny.

"Na obraze na veži kaštieľa je namaľovaný ciferník s ručičkami. Pod vežou sa schováva pohybový mechanizmus, ktorý tvorí sklenená špirálovo stočená rúrka. Keď sa natiahla veľkým kľúčom, pripomínala tečúcu vodu. Je to exponát, ktorý snáď najviac zaujme návštevníkov," uviedla. Ako pokračovala, obľúbený je aj bicí mechanizmus vežových hodín. "Hodiny boli pôvodne umiestnené na veži kaštieli v Hodkovciach pri Spišskej Novej Vsi. Znesené boli začiatkom 20. storočia," povedala s tým, že počas prehliadky možno vidieť prácu kyvadla a zvonenie, resp. klopadlá udierajúce na zvon a klesajúce závažia.

V kaštieli v Budimíre je približne 140 exponátov vrátane hodinových mechanizmov z vreckových hodín. "Historické hodiny boli zozbierané zhruba v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Väčšina exponátov je zo súkromných zbierok, vypomohli aj ostatné múzeá v bývalom Československu," uviedla s tým, že zbierka je uložená s ohľadom na to, kedy a ako boli hodiny vyhotovené. Návštevníci tu nájdu mechanické hodiny. "Sú tu nástenné hodiny, nástenné obrazové, stolové, kyvadlové nástenné. Máme tiež bohatú kolekciu vreckových a porcelánových hodín. Vo vlastníctve máme aj veľké podlahové hodiny," spresnila Janitorová.

Kaštieľ v Budimíre je od roku 1990 vysunutým pracoviskom STM v Košiciach.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

29. marca – 1.apríl Tradičná slovenská Veľká noc

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

29. marca – 1. apríl Veľká noc na hrade Beckov

29. marca - Ekumenický pašiový sprievod

Mlynská ulica Košice