Veriaci sa zídu na odpustovej slávnosti v Klokočove 
Úcta k tunajšiemu pútnickému miestu sa viaže k ikone Presvätej Bohorodičky.

10.08.2018 | Košický kraj | Autor: M.Zdražilová

Nielen na Zemplíne je obec Klokočov v Michalovskom okrese známa mariánskym pútnickým miestom. Každoročne ju navštívi množstvo veriacich. Najbližší víkend (11. a 12.8.) sa v nej uskutoční celoeparchiálna odpustová slávnosť.

Viaže sa k Zosnutiu Presvätej Bohorodičky, ktorej je zasvätený aj chrám. Počas odpustového víkendu tu zvyknú evidovať aj 30.000 ľudí. Slávnosť začína v sobotu popoludní o 16.00 h. Archijerejská svätá liturgia, diakonská vysviacka, dialógy a myrovanie (pomazanie olejom - pozn. TASR) je naplánované na 20.00 h. Potom nasleduje krížová cesta mladých.

Nedeľňajší program začína presne o polnoci svätou liturgiou v slovenčine, ktorá je spojená s panychídou. Celoeparchiálna odpustová slávnosť vyvrcholí archijerejskou svätou liturgiou v nedeľu o 10.00 h. Kazateľom bude predstavený a štatutár Inštitútu Krista Veľkňaza otec Marián Kuffa. Podrobný program možno nájsť na webovej stránke farnosti klokocovgrkat.sk.

Úcta k tunajšiemu pútnickému miestu sa viaže k ikone Presvätej Bohorodičky. Počas kuruckých vojen v roku 1670 sa mala jej tvár zatemniť a začať slziť nad útrapami tunajšieho ľudu. V miestnom gréckokatolíckom chráme, ktorý leží tesne pri brehoch Zemplínskej šíravy, sa momentálne nachádza jej druhá kópia. Vytvoril ju maliar Ignác Roškovič. Originál sa na pôvodné miesto nevrátil.

Gréckokatolícky chrám v Klokočove z roku 1835 stojí na mieste, kde bola pôvodná drevená cerkev. Tá bola v minulosti podľa miestneho duchovného Petra Čintalu vypálená. V novom chráme sa okrem iného nachádza aj stropná maľba znázorňujúca spomínanú legendu.
 


Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

27. októbra - Spoločne hráme a spievame si

spomienka na vznik ČSR na Myjave

27.októbra - Rôsadz v Zázrivej

Uzavretie pastierskej a salašníckej sezóny

28.októbra - Rekonštrukcia bojov 1. svetovej vojny

historické boje v Sabinove