Na púte do Úhornej chodia veriaci viac ako 200 rokov
Seriál TASR o zaujímavostiach v slovenských obciach a mestách.

16.09.2018 | Košický kraj | Autor: D.Semanová

V rázovitej prírode nad obcou Úhorná v okrese Gelnica sa nachádza pútnické miesto zasvätené Panne Márii Snežnej. Kadiaľ sa majú pútnici vybrať na cestu, označuje tabuľka aj biele kamene, ktorými je cesta vysypaná. Veriaci sem chodia už viac ako 200 rokov. Do fliaš si naberajú vodu, ktorá má podľa nich liečivé účinky. 

Veriaci sa stretávajú pod vrchom Hekerová, aby načerpali duševnú silu. Nechodia sem len v skupinkách, na ceste možno stretnúť aj osamoteného pútnika, ktorý sa prišiel modliť, rozjímať, rozmýšľať o živote, či spomínať.

Ako pre TASR povedal farár Ján Kundrík, ktorý pôsobil vo farnosti Smolník, pod ktorú Úhorná spadá, je to zvláštne miesto. „Človek tam cíti, že sa nadnáša z tohto sveta,“ uviedol. Pôvodná drevená kaplnka v Úhornej bola posvätená v roku 1813. 

 

          

„V roku 1925 sa v neďalekých kúpeľoch Štós liečil bohoslovec Štefan Herko, ktorý mal tuberkulózu v pokročilom štádiu. Pri svojich prechádzkach po okolí sa dostal ku kostolíku i neďalekému prameňu. V zamyslení nad svojím zdravotným stavom prebdel pri prameni v modlitbách celú noc, začal sem chodiť častejšie,“ uviedol Kundrík. „Prosil Pannu Máriu o svoje uzdravenie a sľúbil jej, že ak sa uzdraví, priamo pri prameni jej postaví kaplnku,“ uviedol farár. Dodal, že Herkov zdravotný stav sa zlepšil, a tak svoj sľub splnil. Do kaplnky vložil aj dvojmetrovú sochu Panny Márie. Neskôr sa tu z jeho iniciatívy začal budovať aj nový kostol.

Ako povedal, Herko bol vtedajším politickým režimom prenasledovaný a napriek tomu, že dal kostolík vybudovať, mal doň vstup zakázaný. „Nemohol tam slúžiť omše. Počas pútí sa ako trpiaci zdržiaval v Kaplnke trpiaceho Pána Ježiša, ktorý sa ľudovo volá žalár,“ opísal Kundrík.

Najmä počas odpustovej slávnosti prichádza na toto pútnické miesto množstvo ľudí. Tento rok ich prišlo asi 2300. „Chodia sem mladí aj starí, niektorí putujú z jednej strany kopca zo Smolníka a ďalší z druhej strany z Rožňavy,“ povedal farár zo Smolníka Martin Keruľ.  Atmosféru púte podľa jeho slov dotvára aj krížová cesta. Spolu 14 zastavení smeruje od kaplnky do lesa k spomínanému žaláru, v ktorom je uložená socha bičovaného Krista.

Voda vytekajúca z prameňa pri kaplnke má podľa domácich liečivé účinky. „Oddávna sem prichádzajú matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi prosiac o uzdravenie. Ľudia si vodu aj naberajú do fliaš a nosia domov. Keď prídem do Smolníka, vždy ma ňou veriaci ponúknu,“ poznamenal Kundrík. 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

29. marca – 1.apríl Tradičná slovenská Veľká noc

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

29. marca – 1. apríl Veľká noc na hrade Beckov

29. marca - Ekumenický pašiový sprievod

Mlynská ulica Košice